top of page
Writer's pictureSilja Nellis

RavimiReede - tunne oma ravimeid!

Kaks juhtumit, miks on oluline teada oma ravimite toimet ja kõrvaltoimeid! 😵‍💫


Esimene. 76a proua tuli apteeki ja kurtis, et hästi halb on olla ja jõudu pole, kas saab vererõhku mõõta. Läksime temaga tervisekabinetti, et vererõhuaparaat peale panna.


Vestlesime, kas ta on tänased rohud ära võtnud ning mida ta võttis. Kõik tundus korras. Seejärel ta lisas, et võttis 3 tundi tagasi valu vastu 50mg tramadooli ka. Selgitasin, et see valuvaigisti teeb uimasemaks, uniseks ja võib põhjustada väsimuse tunnet ning võib olla tema probleemide põhjuseks. See info tuli talle üllatusena.


Proua jäi 5 minutiks kabinetti rahulikult istuma, et seejärel tema vererõhk ära mõõta. Liikumise järgselt on vererõhk alati kõrgem, mistõttu tuleb vastuse hindamiseks teha mõõtmised võimalusel rahuolekus. Murelikuks teeb siis, kui vererõhk jääb ka rahuolekus kõrgeks. Tegime mitu mõõtmist ning tema vererõhk oli 120 mmHg/65 mmHg ehk eaka inimese jaoks madal, eriti alumine vererõhk. Madala rõhu juures ei pumpa süda verd efektiivselt ülespoole ning aju verevarustus võib jääda kehvaks ja põhjustada kognitiivseid probleeme.


Proua lisas, et kehva enesetunde peale võttis ta ka paar tabletti Validooli. Selgitasin, et seal on palderjan ja mentool ning palderjan teeb omakorda unisemaks, uimasemaks ning viib vererõhku alla. Proua imestas, et Validoolis on palderjan sees! Ehk ta ei teadnudki, mis "ravimit" ta võttis ning mis see teeb.


Selgitasin, et paari tunni pärast on ravimite toime möödumas ning soovitasin proual vett juua ja võimalusel kukkumiste vältimiseks istuda, kuni tal on aeg koju minekuks bussi peale minna.


Teine. 70ndates härra tuli ostma retseptiravimit, ütles, et arst kirjutas talle valuvaigisti. Retseptidest näen, et ravimiks on Sirdalud, mis lõõgastab lihaseid ning leevendab valu, kui selle põhjuseks on tugevad lihaspinged. Ravimit väljastades püüdsin mehele selgitada, et tegemist ei ole valuvaigistiga, vaid lihase lõõgastajaga, mis aitab nende pingete korral. Mees vastas:" Jah, arst kirjutas mulle valuvaigisti."


Selgitasin uuesti, et see ei ole tavapärane valuvaigisti ning kirjeldasin selle toimet. Lisasin, et ravim teeb uimaseks ja uniseks ning ravimit hommikul võttes mõjutab see tema tähelepanuvõimet ja päevaseid tegemisi ning peab olema ettevaatlik ja nendega arvestama.


Loodan, et härra mõistis. Kuna hiljuti pöördus apteeki hädas proua, kes oli peavalu vastu võtnud Sirdaludi arvates, et see on tavaline valuvaigisti, ning otsis oma uimasusele ja unisusele abi, kuna tal oli 2 tunni pärast vaja teatrisse minna.


Kokkuvõtteks - tunne oma ravimeid, tutvu pakendis oleva infolehega ning kui sa ei ole kindel, küsi tervishoiutöötajalt lisainfot!


Ravimiohutuse parandamiseks ja kindlustunde saamiseks pakun võimalust tulla personaalsele raviminõustamisele, kus vaatame üle kõik ravimid ja preparaadid, mis kodus on.

Olenemata asukohast videonõustamise teel!


38 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


RAVIMINÕUSTAMINE OÜ     |     reg nr 16267509

+372 533 339 30

info@raviminoustamine.ee

Privaatsustingimused
Facebook:  Raviminõustamine

bottom of page