top of page
Writer's pictureSilja Nellis

RavimiReede – valuvaigistid

Updated: Jun 2, 2022

Üks sagedasemaid ravimgruppe, mida igaühel aeg-ajalt vaja läheb, on valuvaigistid. Kuidas aga valida endale sobivat valuvaigistit ning kas on üldse vahet, mida võtta?


Esimene teadmine, mis endale meelde jätta tasub on see, et valuvaigistid toimivad üle kogu keha, mistõttu ei ole eraldi ravimit peavalule, seljavalule või liigesvalule. Seega kasutades juba üht valuvaigistit, tuleb teise valu korral ravimit valides selle ravimiga juba arvestada. Ravimi võtmisel lähtuda valu tugevusest ning vastavalt sellele valida sobiv annus. Võttes ravimit liiga väikses annuses ei saa te ravimi toimet ning võite teha sellest eksliku järelduse, et ravim on nõrk.


Sagedamini juhtub seda paratsetamooliga, mis on tegelikult parima ohutusprofiiliga valuvaigisti ning võiks olla esmavalik. Lisaks vaadata pakendilt järele, mis on antud ravimi maksimaalne lubatud päevane kogus ning pidada sellest kinni. Tugeva valu puhul kasutatakse paratsetamooli kombineerimist põletikuvastaste valuvaigistitega nagu ibuprofeen, ketoprofeen, naprokseen jm. Seda selleks, et saaks kasutada iga molekuli puhul madalamat annust ja vähendada seeläbi ravimite kõrvaltoimete teket. Valides valule vastavad annused saate valu kiiremini kontrolli alla ning üldine ravimivajadus on lühem.


Sobiva ravimi ja selle annuse valikul tuleb arvestada valu tüübi ning kaasnevate terviseprobleemidega nagu näiteks reflukshaigus, kõrgenenud vererõhk, südamepuudulikkus, neerude seisund. Ning teiste kasutatavate ravimitega, millel võib olla ebasoodsaid koostoimeid valuvaigistitega nagu ravimi toime vähenemine või oluliselt kõrgenenud risk haavandite ja verejooksude tekkeks.


Alati tasub kaaluda ka muid raviviise nagu soojendavad/jahutavad salvid ja kompressid ning puhkuse andmine. Kroonilise liiges- või seljavalu puhul võib abi olla hoopis regulaarsest mõõdukast kehalisest aktiivsusest ning ülekaalu korral kehakaalu vähendamisest.


Kui sul on oma ravimitega seoses küsimusi tekkinud ning soovid vähendada ravimitega seotud riske, siis tule raviminõustamisele ja vaatame koos sinu ravimid üle.

54 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


RAVIMINÕUSTAMINE OÜ     |     reg nr 16267509

+372 533 339 30

info@raviminoustamine.ee

Privaatsustingimused
Facebook:  Raviminõustamine

bottom of page