top of page
Writer's pictureSilja Nellis

RavimiReede – Kus ja kuidas oma ravimeid säilitada?

Ravimeid tarvitades tuleks mõelda nende asukohale oma kodus, et ravimid ei seaks ohtu teisi pereliikmeid ega muutuks valede hoiutingimuste tõttu kõlbmatuks. Valesti hoiustatud ravimeid ei tohi võtta nende võimaliku saastumise ning komponentide lagunemise tõttu. Lisaks on oluline jälgida, et ravimid ei satuks pahaaimamatult laste või lemmikloomade kätte.


• Peamiselt on vaja ravimeid kaitsta valguse, niiskuse ning ebasobiva temperatuuri eest. Ravimi täpseid säilitamistingimusi vaata antud ravimi infolehe lõpust. Teave “Ravimpreparaat ei vaja säilitamisel eritingimusi“ tähendab ravimi säilitamist toatemperatuuril, niiskuse ja päikesevalguse eest kaitstult.

• Kontrolli, kas pärast ravimipakendi avamist selle säilitamistingimused muutuvad või mitte, näiteks tuleb külmiku asemel hoiustada ravimit toatemperatuuril või vastupidi.

• Pane tähele, et pärast avamist võib ravimi kasutusaeg olla piiratud lühema ajaga kui pakendil märgitud kuupäev. Kasutusaja kergemaks jälgimiseks märgi avamise kuupäev ravimi pakendile.


Temperatuuridest

Toatemperatuuri all on tavapäraselt mõeldud temperatuuri +15-25 kraadi. Ravimi hoiustamiskoha muutmisele tuleks mõelda näiteks palaval suvel, mil toatemperatuur võib tõusta üle normi. Kindlasti tuleb igal ajal kaitsta ravimeid otsese päikesevalguse ning liigse õhuniiskuse eest! Seega ei tohi ravimeid hoida aknalaual, vannitoas või köögis pliidi ja ahju vahetusläheduses.

Külmkappi tuleb panna ravimid, mille säilitustemperatuuriks on märgitud +2-8 kraadi. “Igaks juhuks” ära ravimeid külmkapis hoiusta! Külmas säilitatavad ravimid on soovitav asetada näiteks külmkapi ukse riiulisse. Teiste riiulite puhul jälgi, et pakend ei puutuks vastu külmiku seina ega ole sügavkülma osale liialt lähedal. Seina vastas saab pakend niiskust ning võib külmiku seina külge jäätuda. Sellisel juhul on ravim rikutud, kõlbmatu ning tuleb viia apteeki või jäätmejaama hävitamisele.


Lapsed ja lemmikloomad

Kõiki ravimeid tuleb hoida nii lastele kui lemmikloomadele mittenähtavas ja kättesaamatus kohas. Halvasti hoiustatud ravimid seavad nad tõsisesse ohtu. Sageli on tabletid või kapslid värvilised ning tekitavad lastes kergesti huvi ja soovi suhu panna. Lapsed ei tee vahet kommil, vitamiinil või ravimil. Arvesta ka võimalike külalistega, kelle hulgas on väikelapsi ja lemmikloomi.

Hoiustamiseks sobivad suletavad kapid ja sahtlid või kinnised karbid avariiulil, mis asuvad hästi ventileeritud ruumis. Veel on soovitav hoida iga ravim oma originaalpakendis ning mitte panna erinevate ravimite blistreid ühte ravimipakendisse kokku. Olukorras, kus silt ei vasta enam pakendi sisule, tekib risk ravimite vääraks manustamiseks ja tervisele ohtlikeks tagajärgedeks.


Kui palju sina mõtled ravimeid koju tuues nende õige säilitamise peale?


Kui sul või sinu lähedasel on oma ravimitega seoses küsimusi tekkinud ning sa soovid vähendada ravimitega seotud riske, siis tule raviminõustamisele ja vaatame koos ravimid üle.

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


RAVIMINÕUSTAMINE OÜ     |     reg nr 16267509

+372 533 339 30

info@raviminoustamine.ee

Privaatsustingimused
Facebook:  Raviminõustamine

bottom of page